Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Wicepremier Kirgiskiej Republiki wypowiedział się nt. efektów wstąpienia Kirgistanu do EaUG

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-02-19 07:43:56
  kirgistan, gospodarka, eaug

  Pan Oleg Pankratow – Wicepremier Kirgiskiej Republiki, podczas konferencji prasowej w dniu 16 lutego br., wypowiedział się nt. efektów wstąpienia Kirgistanu do EaUG.

  Pan Oleg Pankratow – Wicepremier Kirgiskiej Republiki, podczas konferencji prasowej w dniu 16 lutego br., wypowiedział się nt. efektów wstąpienia Kirgistanu do EaUG.

  Wg Pana Premiera, pół roku to zbyt krótki okres, żeby ocenić wyniki gospodarcze akcesji.

  „Główną przyczyną wejścia Kirgistanu do EaUG była chęć powrotu na tradycyjne rynki zbytu. Pamiętamy, jak silnie odczuliśmy zmiany, które wcześniej zaszły w naszych relacjach handlowych z zagranicą. Na granicach pojawiały się bariery taryfowe oraz techniczne. Wdrożono trudne procedury potwierdzania zgodności towarów. Wyjściem z tej sytuacji była m.in EaUG.

  Ponadto, wielu naszych obywateli pracuje w Rosji i Kazachstanie. Po utworzeniu EaUG, kraje członkowskie zaczęły bronić swoje rynki pracy, wprowadzać ograniczenia. Nasi obywatele bardzo negatywnie to odczuwali. Pojawiły się tak zwane czarne listy, dodatkowe procedury, pracownicy spoza EaUG musieli uzyskiwać patenty oraz zdawać egzaminy. Przyłączenie do EaUG pozwoliło Kirgistanowi stać się uczestnikiem jednolitego rynku pracy. Teraz nasi obywatele nie muszą otrzymywać dodatkowych zezwoleń” - zaznaczył Pan O. Pankratow.

  „Pierwsze efekty wejścia do EaUG już mamy, ale są one niewyraźne, ponieważ nałożyło się na siebie kilka czynników. Oprócz pozytywnych, zaczęliśmy odczuwać również negatywne skutki. W naszym regionie obserwowane są zjawiska kryzysowe, spadła cena na ropę naftową oraz złoto. Jesteśmy świadkami wahań kursów walut naszych głównych partnerów handlowych, co spowodowało u nich spadek siły nabywczej ludności. Zgodnie z prawami rynku, nie mogło to nas nie dotknąć. Wpływ ten jednak złagodził się, ponieważ należymy do EaUG. Jeżeli by tak nie było, stracilibyśmy dużo więcej” – dodał Pan Premier.