Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji Eksportu  Informacja dla biznesu

  Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-01-29 10:48:26
  republika kirgiska, informacja dla biznesu

  Informacja dla biznesu

  Dla biznesu

  Kirgizja prowadzi liberalną politykę w zakresie dostępu do rynku wewnętrznego. Jednym z priorytetów rządu jest stworzenie dogodnych warunków dla zagranicznych inwestorów.

  W polityce handlowej kraju obowiązują rozwiązania, które są zgodne z wymogami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

  Jednym z priorytetów jest tworzenie dogodnych warunków dla zagranicznych inwestorów, głównie inwestycji bezpośrednich. Od roku 2000 prowadzona jest prywatyzacja strategicznych branż gospodarki kraju, takich jak energetyka i telekomunikacja.

  Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej, Polska wprowadziła mechanizmy wspólnej polityki handlowej wobec krajów trzecich, w tym Kirgizji.

  Polskie firmy angażujące się w Kirgistanie, mogą korzystać ze wsparcia Konsulatu Honorowego RP w Biszkeku (http://hkrp.kg/pl/), oraz w Kazachstanie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty ( kazakhstan.trade.gov.pl) i Ambasada RP w Astanie (www.astana.msz.gov.pl).

   

  Ochrona własności przemysłowej i intelektualnej

  Kirgiskie przepisy w zakresie praw własności, w tym intelektualnej, działają w oparciu o szereg ustaw oraz międzynarodowych umów, w tym zasad obowiązujących w Światowej Organizacji Handlu. Jednak ze względu na wysoki poziom korupcji w Kirgistanie, słabe organy ścigania, praktyka stosowania tego prawa nie gwarantuje ochrony praw własności.

   

  Atuty rynku

  Kirgizja posiada istotne zasoby naturalne, takie jak złoto i inne metale kolorowe, zasoby wodne i hydroenergetyczne. Kraj ma także potencjał w sferze rozwoju turystyki, dzięki walorom geograficznym. Ekologicznie czysta przyroda, góry (różnych wysokości), jeziora, rzeki górskie, stanowią duży potencjał dla rozwoju turystyki.

  Ze względu na położenie geograficzna, kraj ten może stać się główną trasą dla tranzytu towarów przez korytarz transportowy Azji Centralnej. Trasa ta łączy rynki europejskie, chińskie oraz japońskie, wykorzystując kraje Kaukaskie i Azji Centralnej jako centrum tranzytowe.

   

  Słabe strony

  Z powodu odległości od głównych międzynarodowych rynków towarowych i ograniczonego dostępu do innych rynków regionalnych, Kirgizja ma ograniczony potencjał dla przyciągnięcia inwestycji.

  Mankamenty kirgiskiej gospodarki to: niestabilność socjalno-polityczna, w tym zaostrzający się podział polityczno-społeczny na północ i południe kraju, trudności gospodarcze (np. finansów publicznych uzależnionych od pomocy zagranicznej), słabe struktury państwowe, napięcia etniczne na południu kraju pomiędzy Kirgizami a mniejszością uzbecką.

  W Kirgizji mamy do czynienia z niestabilnością polityczną, słabością aparatu państwowego, podzieloną i rozdrobnioną sceną polityczną.

  Minusem tego kraju jest równie infrastruktura. Aby możliwe było wykorzystanie potencjału tranzytowego, Kirgizja powinna unowocześnić i rozbudować przede wszystkim infrastrukturę transportową.

   

  Cła

  Zgodnie z warunkami akcesji do EAUG w Kirgizji obowiązuje jednolita taryfa celna, stosowana na terytorium Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ponadto, Kirgistan uzyskał wyłączenia od stosowania jednolitej taryfy celnej EAUG wobec 167 pozycji towarowych na pięć lat (m.in. samochody i leki).

  Po wstąpieniu do EAUG średni poziom ceł importowych Kirgistanu wzrósł z 4,5 proc. do 9,5 proc., jednak z uwagi na przypadający w 2019 r. koniec wyłączeń celnych przyznanych Rosji przez WTO, w 2019 r. spodziewane jest obniżenie stawek celnych w jednolitej taryfie celnej EUAG do 7,7 proc.

  Po przystąpieniu Kirgistanu do EAUG 21 sierpnia 2015 r. na granicy kirgisko-kazachstańskiej została zniesiona kontrola fitosanitarna oraz sanitarno-kwarantannowa; zniesienie kontroli weterynaryjnej przewidywane jest na początku 2016 r. Zgodnie z uzgodnieniami państw tworzących EAUG na terytorium Kirgizji stopniowo mają być wprowadzane jednolite standardy techniczne oraz certyfikaty sanitarne i fitosanitarne.

  Kirgizja jest członkiem Euroazjatyckiej Wspólnoty Ekonomicznej (EAWE), w skład której wchodzą również: Federacja Rosyjska, Białoruś, Republika Kazachstanu i Tadżykistan. Kirgizja podpisała kilka umów dwustronnych, dotyczących wolnego handlu z byłymi republikami Związku Radzieckiego. Zgodnie z tymi umowami dwustronnymi opodatkowanie celne nie dotyczy towarów importowanych.

  Kirgizja jest także członkiem Organizacji Współpracy Ekonomicznej (ECO), w skład której wchodzą: Afganistan, Kazachstan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Iran, Pakistan i Turcja. W niedawnej ocenie barier nietaryfowych w regionie, opracowanej przez Centrum Międzynarodowego Handlu UNCTAD/WTO (ITC), spośród krajów ECO, Kirgizja, na równi z Azerbejdżanem, sklasyfikowana została jako kraj z najwyższym poziomem otwartości.

   

  Rozstrzyganie sporów, windykacja należności

  System prawny wzorowany jest na prawie rosyjskim i francuskim. Podstawowym aktem prawnym jest Konstytucja uchwalona w 1993 r. i zmieniona w 2010 r.

  Kirgizja uznaje wyroki sądów arbitrażowych innych państw, działających zgodnie z zasadami Komisji ONZ do spraw Międzynarodowego Prawa Handlowego (UNCITRAL), wyroki sądów arbitrażowych i gospodarczych Azerbejdżanu, Mołdowy, Kazachstanu, Federacji Rosyjskiej i Tadżykistanu, a także - w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych - wyroki sądów Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Łotwy, Federacji Rosyjskiej, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

  W przypadku powstania sporów bądź konieczności podjęcia działań o charakterze windykacyjnym należy zwrócić się o pomoc do miejscowych kancelarii prawnych.

   

  Wybrane
  oferty polskich przedsiębiorstw

  Katalogi stron www

  Pragniemy zaprezentować nasze moderowane katalogi firm i katalogi stron. Zainteresować powinni si...
  Polska - Poznań 2021-06-12 Dodał: Jacek Cukierski Media i reklama Zobacz ofertę

  Katalogi stron

  Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
  Polska - Poznań 2021-04-20 Dodał: Jacek Cukierski IT/ICT Zobacz ofertę

  Sklep z kosmetykami naturalnymi

  Kufereknatury.pl to naturalne kosmetyki z całego świata. Sklep z eko kosmetykami to miejsce, w kt...
  Polska - Łódź 2021-06-10 Dodał: Maja Majakowska Kosmetyki, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

  Zobacz więcej ofert