Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto rządzi krajem

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2019-06-27 06:46:48
kazachstan, rząd, prezydent

Kazachstan jest republiką konstytucyjną typu prezydenckiego.

 

 

W dniu 9 czerwca 2019 roku w Kazachstanie wybrany został nowy prezydent – Kassym-Żomart Tokajew

Informacyjnie: W dniu 19 marca 2019 roku pierwszy prezydent RK Nursułtan Nazarbajew ogłosił odejście informując, że od 20 marca 2019 r. do wyborów prezydenckich obowiązki szefa państwa będzie pełnił przewodniczący senatu Kassym-Żomart Tokajew.

 

 

 

Według konstytucji formalne i faktyczne centrum dyspozycji politycznej pozostaje w rękach prezydenta. Wybierany jest w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich, na pięcioletnią kadencję.

Prezydent jako gwarant stabilności państwa jest najwyższą instancją w strukturach władzy wykonawczej. Mianuje on i odwołuje premiera, stoi na czele sił zbrojnych, dysponuje inicjatywą ustawodawczą i prawem wetowania projektów ustaw.

Władzę ustawodawczą w Kazachstanie sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z izby przedstawicielskiej Mażylisu oraz Senatu, reprezentującego także interesy samorządów. Mażylis jest wybierany na pięcioletnią kadencję, w jego skład wchodzi 107 posłów, z których 98 wybieranych jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich, tajnych i większościowych w jednomandatowych okręgach, dziewięciu deputowanych jest mianowanych przez prezydenta (spośród różnych narodowości).

Członkowie Senatu wybierani są na sześcioletnią kadencję (16 co trzy lata). Wybiera się po dwóch przedstawicieli z każdego obwodu, miasta o znaczeniu republikańskim i stolicy kraju w głosowaniach tajnych i pośrednich na wspólnym posiedzeniu wszystkich maslichatów (organów ustawodawczych na szczeblu lokalnym) danej jednostki administracyjnej.

Senat liczy 47 osób, 32 wybranych w województwach i 15 mianowanych przez prezydenta.

30 sierpnia 1995 roku w RK przyjęto nową Konstytucję. Zasady dotyczące konstytucyjnych podstaw ustroju państwa określone zostały w Postanowieniach Ogólnych Konstytucji. W konstytucji deklarowana jest zasada suwerenności narodu, pluralizmu i podziału władzy. Stwierdza ona, że Kazachstan jest demokratycznym państwem prawa, państwem świeckim, kierującym się troską o obywateli i cechującym się prezydencką formą sprawowania władzy.

Nowa konstytucja Kazachstanu wprowadziła prywatną własność ziemi i zachowała kontrolę rządu nad bogactwami naturalnymi.

Wymiarem sprawiedliwości w Kazachstanie zajmują się niezawisłe sądy z Sądem Najwyższym na czele. Rolę sądu konstytucyjnego pełni Rada Konstytucyjna, która składa się z siedmiu członków mianowanych na sześcioletnią kadencję; po dwóch członków wybierają przewodniczący izb, zaś trzech w tym przewodniczącego - prezydent.

Wymiar sprawiedliwości to Sąd Najwyższy i sądy lokalne. W myśl dekretu prezydenta sądy lokalne to sądy obwodowe oraz równe im w mieście Ałmaty, Sąd Miejski i Wojskowy, Sąd Armii Kazachstanu oraz sądy rejonowe, miejskie i wojskowe.

Prokuratura jest strukturą działającą na zasadzie hierarchicznego podporządkowania. Na jej czele stoi prokurator generalny mianowany przez prezydenta za zgodą senatu na pięcioletnią kadencję. Organy prokuratury podporządkowane są wyłącznie prezydentowi.

 

PAP, MG
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Profesjonalna usługa druku i konfekcji odzieży reklamowej i promocyjnej

Bodman to firma z 16 letnim doświadczeniem w zakresie produkcji i dostawy odzieży reklamowej i ga...
Polska - TUCHÓW 2021-04-07 Dodał: Bogusław Maniak Odzież, tekstylia, wyroby skórzane Zobacz ofertę

Katalogi stron internetowych

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-04 Dodał: Jacek Cukierski Handel Zobacz ofertę

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ

MAPOWANIE TEMPERATURY URZĄDZEŃ Biuro Naukowo-Techniczne SIGMA wykonuje pomiary rozkładu i stab...
Polska - POZNAŃ 2021-03-14 Dodał: Julia Żarczyńska Biotechnologia, Przemysł farmaceutyczny, Farmacja i biotechnologia, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert