Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyniki rozwoju społeczno-gospodarczego Kazachstanu za I półrocze 2018 roku: spowolnienie procesów inflacyjnych oraz wysoka aktywność inwestycyjna

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Assel Sagimbekova | 2018-08-03 11:31:50
gospodarka, kazachstan

Na posiedzeniu Rządu RK pod przewodnictwem Premiera Bakytżana Sagintajewa przedstawiono wyniki rozwoju społeczno-gospodarczego Kazachstanu za I półrocze 2018 roku.

Minister Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu Timur Sulejmenow poinformował o spowolnieniu procesów inflacyjnych oraz wysokiej aktywności inwestycyjnej w I półroczu 2018 roku.

Według danych przytoczonych przez Ministra wzrost PKB wyniósł 4,1%, a inflacja – 2,6%.

Inwestycje w środki trwałe utrzymują tendencję wysokiego wzrostu – 25,8%. Produkcja przemysłowa zwiększyła się o 5,2%. Przemysł wydobywczy wzrósł o 5,5%. Dynamika przemysłu przetwórczego wykazuje stabilny wzrost. W I półroczu br. tempo wzrostu wyniosło 5,2%.

Wśród branż przetwórczych dwucyfrowy wzrost utrzymuje się w produkcji wyrobów papierniczych (12%), przemyśle chemicznym (11%) oraz budowie maszyn (17,2%). W pozostałych dużych branżach przetwórczych również utrzymuje się pozytywny wzrost: hutnictwo (3,4%), przetwórstwo ropy naftowej (4,4%) oraz produkcja artykułów spożywczych (5,2%).

Rolnictwo również nabiera tempa, wzrost o 4%. Tendencje wzrostowe odnotowano także w budownictwie – do 3,8%. Do wzrostu w tej branży przyczyniły się m.in.: zwiększenie wolumenu prac w zakresie budowy budynków mieszkalnych, obiektów społecznych i przemysłowych, gazociągów i rurociągów magistralnych, przebudowa autostrad, pasu startowego w mieście Semej oraz modernizacja rafinerii w Szymkiencie.

Siłą napędową wzrostu sfery usług jest wzmocnienie popytu konsumpcyjnego oraz stabilna aktywność biznesowa w realnym sektorze gospodarki – wzrost wyniósł 3,8%. W handlu i transporcie odnotowano przyśpieszenie pozytywnej dynamiki rozwoju o 5,9% i 4,9% odpowiednio. Tempo wzrostu w dziedzinie łączności wynosi 5,9%.

Dynamika obrotów handlu zagranicznego również utrzymuje się na wysokim poziomie. W I kwartale zwiększyły się one o 24,3%, czyli 21 mld USD. Eksport wzrósł o 27%.

Od początku roku 178,7 tys. os. (według stanu na 1 czerwca) zostało zatrudnionych. Wynagrodzenie stopniowo się zwiększa. W okresie styczeń-maj br. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 152 tys. KZT oraz zwiększyło się w realnym ujęciu o 0,8%.

Minister Gospodarki Narodowej zaznaczył, że uwzględniając dobre wskaźniki I półrocza, można wnioskować o potencjale zapewnienia wzrostu PKB na poziomie „4+”. W tym celu należy utrzymywać rozwój gospodarki na poziomie 3,9% w III kwartale oraz 4% w IV kwartale.

Prezes Banku Narodowego Kazachstanu Danijar Akiszew poinformował, że inflacja od początku roku wyniosła 2,6%, czyli o 3,5% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 5,9% (7,1% w czerwcu 2017 r.), co mieści się w ramach prognozowanego korytarza 5-7%.

Spowolnienie procesów inflacyjnych oraz utrzymanie tej tendencji w perspektywie średnioterminowej jest jednym z podstawowych czynników obniżenia stawki bazowej. Od początku roku stawkę bazową obniżono 4 razy: z 25% do 9%. Rezerwy walutowe Banku Narodowego na koniec maja wyniosły 30,7 mld USD. Ogólne rezerwy międzynarodowe wyniosły 89,9 mld USD, czyli zwiększyły się od początku roku o 826 mln USD.

Co dotyczy kredytowania, to kredyty banków na koniec maja br. wyniosły 12,7 bilionów KZT. W ich strukturze kredyty w walucie narodowej wzrosły w okresie styczeń-maj o 2,2% do 9,6 bilionów KZT, zaś w walucie zagranicznej obniżyły się o 5,8% do 3,1 bilionów KZT.

 

Źródło:

https://primeminister.kz/ru/news/ekonomika/itogi-razvitiya-za-i-polugodie-zamedlenie-inflyatsionnih-protsessov-i-visokaya-investitsionnaya-aktivnost-16837?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=itogi-razvitiya-za-i-polugodie-zamedleni&utm_content=20943713

 

Zdjęcie:

https://primeminister.kz/