Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuGospodarka Kazachstanu w I kwartale 2018 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2018-04-18 05:57:36
kazachstan, gospodarka

Minister Gospodarki Narodowej Kazachstanu Timur Sulejmenow informuje o wzroście gospodarki Kazachstanu w I kwartale 2018 roku.

Wg ministra, wzrost PKB w okresie styczeń-marzec 2018 r. wyniósł 4,1%, w stosunku do 3,6% w analogicznym okresie ubiegłego roku. Taka dynamika związana jest z ciągłym rozwojem przemysłu, rolnictwa i sfery usług, a także zwiększeniem inwestycji oraz niską inflacją.

Od początku roku inflacja w kraju wyniosła 1,8% - jest to o 0,5% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 6,6%, co mieści się w ramach prognozowanego korytarza 5-7%.

Na dzień 1 kwietnia 2018 r. rezerwy międzynarodowe kraju zwiększyły się o 1,5% - do 90,4 mld USD. Zasoby walutowe wzrosły o 1,1%, aktywa Funduszu Narodowego – o 1,6%.

Wzrost w przemyśle wyniósł 5,3%, przy czym przemysł przetwórczy odnotowuje wyższe tempo. W przemyśle górniczym i wydobywczym produkcja zwiększyła się o 5,1%, w tym wydobycie gazu ziemnego wzrosło o 6,2%, ropy naftowej – o 6,1% rudy żelaza – o 3,7%. Przemysł przetwórczy pokazuje wzrost o 6,2%. Dwukrotny wzrost obserwuje się w produkcji papieru, przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. Wzrost odnotowuje się także w przemyśle motoryzacyjnym, produkcji mebli, napojów, artykułów spożywczych oraz metalurgii.

W rolnictwie wzrost wyniósł 3,6%, co związane jest z rozszerzeniem produkcji w sferze hodowli zwierząt o 3,8%.

Po dwumiesięcznym spadku, sektor budowlany wzrósł o 5,9%. Jest to związane z budową obiektów przemysłowych kombinatu górniczo-hutniczego w Aktogaju, obiektów portu morskiego we wsi Kuryk oraz z wykonaniem prac w zakresie remontu i rekonstrukcji dróg, a także budową innych obiektów.

Wzrosło świadczenie usług o 3,6%, handlu – o 6,2%. W związku ze zwiększeniem produkcji przemysłowej, transport odnotował wzrost przewozów o 4,6%. Usługi telekomunikacji wzrosły o 6,3%, usługi w zakresie mieszkalnictwa i wyżywienia – o 2%.

Ponadto, zwiększyły się inwestycje w kapitał podstawowy – o 39,5%. Wzrost związany jest z modernizacją i remontem szymkentskiej Rafinerii „PetroKazakhstan Oil Products”, realizacją projektu poszerzenia zakresu eksploatacji na złożu Tengiz. Wzrosły inwestycje w następujące sektory: transport – o 58,5%, budownictwo – o 57,2%, przemysł – o 51,6%, handel – o 47,3%.

Co dotyczy kredytowania gospodarki, w I kwartale odnotowuje się niewielki wzrost. Na dzień 1 marca br. kredytowanie gospodarki wzrosło o 1,6%. Zmniejszyły się jednak kredyty w rolnictwie, transporcie, telekomunikacji, handlu.

 

Źródło:

https://forbes.kz//process/economy/chto_pomogaet_rasti_ekonomike_kazahstana/?utm_term=Autofeed&utm_campaign=Echobox&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#link_time=1523943443