Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuDedolaryzacja handlu elektronicznego w Kazachstanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-02-19 06:42:40
kazachstan, gospodarka, handel elektroniczny

Od dnia 2 lutego bieżącego roku wszystkie kazachstańskie „handlowe” strony internetowe zobowiązane są do określania cen towarów wyłącznie w miejscowej walucie tenge.

Od dnia 2 lutego bieżącego roku wszystkie kazachstańskie „handlowe” strony internetowe zobowiązane są do określania cen towarów wyłącznie w miejscowej walucie tenge. Nowe prawo obowiązuje wszystkich uczestników sprzedaży internetowej, zarówno osoby prawne jak i prywatne.

W opinii ekspertów, społeczeństwo potrzebuje jeszcze sporo czasu, aby całkowicie przestawić się na dokonywanie transakcji jedynie w walucie miejscowej. Finansiści uważają, że proces dedolaryzacji powinien był być przeprowadzony już dawno temu, kiedy tenge utrzymywał stabilny kurs i odnotowywano wysoki wzrost gospodarczy.

Mimo obowiązującego od kilkunastu dni nowego prawa, sprzedawcom ciężko jest porzucić stare przyzwyczajenia. Według portalu motoryzacyjnego kolesa.kz w sierpniu 2015 r. tylko 13,9% zamieszczanych ogłoszeń zawierało ceny denominowane w tenge. Jednakże pod koniec stycznia 2016 r. było ich już 33,9%. Tendencja ta nie dotyczy natomiast branży nieruchomości. Wg dyrektora agencji Homsters, 97% ogłoszeń ws. sprzedaży nieruchomości zawiera ceny denominowane w dolarach.