Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuNowy kodeks budżetowy Kazachstanu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-01-15 08:48:58
kazachstan, gospodarka

Kazachstański kodeks podatkowy oraz kodeks celny zostały połączone w jeden dokument

Kazachstański kodeks podatkowy oraz kodeks celny zostały połączone w jeden dokument.

Nowy kodeks przewiduje, że od 1 września 2016 r. w Kazachstanie będzie obowiązywał podatek od sprzedaży w miejsce podatku VAT, co ma spowodować optymalizację systemu podatkowego, a także zniesienie nieefektywnych ulg podatkowych.

Powyższe działania są częścią planu antykryzysowego, opracowanego przez rząd i Narodowy Bank RK. Pierwsza część planu dotyczy problemów stabilizacji sektora finansowego, druga – optymalizacji polityki budżetowej. Do kwietnia 2016 r. zostaną opracowane projekty nowej koncepcji tworzenia i wykorzystania środków budżetowych. Jeszcze wcześniej, bo do marca bieżącego roku, do kodeksu budżetowego zostaną wprowadzone poprawki, które przewidują udzielanie przez rząd lokalnym organom wykonawczym pożyczek na pokrycie deficytu budżetowego na okres 3 lat.

W trakcie budowania budżetu na lata 2017-2019 będzie przeprowadzona rewizja republikańskich i lokalnych programów budżetowych, mająca na celu optymalizację wydatków na nieefektywne przedsięwzięcia gospodarcze oraz na te, które mogą być finansowane przez sektor prywatny.