Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWyniki rozwoju społeczno-gospodarczego oraz stanu sektora bankowego Republiki Kazachstanu za I kwartał 2020 roku

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2020-04-23 07:48:33
kazachstan, gospodarka

W I kwartale br. wzrost w sektorze górnictwa wyniósł 5%, w przemyśle przetwórczym – 8,8%, budownictwie – 11,7% oraz przemyśle maszynowym – 30,4%.

W okresie styczeń-marzec 2020 r. wzrost PKB wyniósł 2,7%. Inwestycje w kapitał podstawowy wzrosły o 5,1%, w tym inwestycje prywatne o 5,4%, inflacja roczna wyniosła 6,4%.

Wzrost PKB uwarunkowany jest przyspieszeniem tempa rozwoju w farmaceutyce, sektorze budowy maszyn, produkcji materiałów budowlanych oraz przemyśle lekkim. Dodatni wzrost przetwórstwa jest zauważalny we wszystkich regionach, szczególnie wysoki jest w obw. kostanajskim, atyrauskim oraz kyzyłordyńskim.

Podstawowe branże gospodarki również odnotowują wzrost: budownictwo – o 11,7%, usługi łączności/telekomunikacyjne – o 10,5%, przemysł – o 5,8%, rolnictwo – o 2,5%.

Największy wzrost branży budowlanej odnotowywany jest w obw. karagandyjskim – o 50,8%.

Od początku br. do eksploatacji oddano 2,6 mln m² mieszkań, plan na 2020 r. wynosi 15 mln m². Największy wzrost zauważalny jest w obw. akmolińskim (o 20,9%) oraz żambylskim (o 20,6%).

Tempo wzrostu przemysłu utrzymało się na poziomie 5,8%. Największy wzrost odnotowują obw. kostanajski (o 19,8%) oraz akmoliński (o 11,9%). Przetwórstwo wzrosło o 8,8%.

Wartość produkcji przemysłowej wyniosła 105,8%, w tym górnicza – 105%, przetwórstwo – 108,8%. Dodatnie wskaźniki produkcji przemysłowej odnotowywane są w 15 regionach Kazachstanu.

Produkcja w sektorze rolniczym zwiększyła się o 2,5%, jej wzrost zauważalny jest w 15 obwodach, a największe wskaźniki są w obw. akmolińskim, aktiubińskim, karagandyjskim, kotanajskim, północno-kazachstańskim oraz wschodnio-kazachstańskim.

W celu łagodzenia negatywnych skutków czynników zewnętrznych wpływających na gospodarkę Kazachstanu w związku z pandemią podjęty został szereg działań: preferencje podatkowe, wsparcie MŚP oraz rolnictwa, a także działania na rzecz zapewnienia zatrudnienia.

***

Według danych Banku Narodowego Republiki Kazachstanu, w marcu br. warunki zewnętrzne dla Kazachstanu znacznie się pogorszyły w związku z pandemią infekcji koronawirusa w świecie oraz dwukrotnym spadkiem cen na ropę naftową (branża naftowo-gazowa nadal pozostaję jedną z głównych branż zasilających budżet kraju).

W celu ograniczenia wpływu czynników zewnętrznych na rynek finansowy Kazachstanu oraz zapewnienia jego stabilności, w dniu 10 marca br. podstawowa stawka została zwiększona do poziomu 12%, z korytarzem procentowym +/- 1,5%.

W warunkach wprowadzenia w Kazachstanie stanu nadzwyczajnego, w marcu br. inflacja roczna wzrosła do 6,4% wobec planowanych wskaźników na 2020 r. w granicach 4-6%.

Zwiększenie inflacji uwarunkowane jest wzrostem cen na produkty spożywcze do 9,3%. Taka dynamika jest związana przede wszystkim z sezonowym wzrostem cen na warzywa, a także z dużym popytem po ogłoszeniu wprowadzenia kwarantanny.

Z uwzględnieniem działań antykryzysowych zainicjowanych przez Prezydenta RK, z dniem 6 kwietnia br. Bank Narodowy zmniejszył podstawową stawkę do 9,5% z korytarzem procentowym +/- 2%. Wraz z innymi działaniami antykryzysowymi jest to skierowane na rzecz wsparcia aktywności biznesowej oraz dalszego kredytowania gospodarki.

Kurs walutowy – sytuacja na rynku walutowym jest uzależniona od wpływu czynników zewnętrznych.

Niespodziewane zmniejszenie cen na ropę naftową od początku br. – 2,9 razy, tj. do 22,7$/baryłkę w wyniku porozumienia OPEC+ pod koniec marca, osłabienie rubla oraz wzrost płynności na światowych rynkach finansowych, w związku z szybkim rozpowszechnieniem koronawirusa, miały wpływ na kazachstański rynek walutowy. W rezultacie kurs KZT w marcu br. został osłabiony do 447,7 KZT / USD. Następny światowy wzrost cen na ropę wraz z podjętymi działaniami przez Rząd RK przyczyniły się do wzmacniania kursu o 4,7% z maksymalnego wskaźnika 448,5% KZT / USD (19 marca br.) do 427,25 KZT / USD (13 kwietnia br.).

W celu zwiększenia bilansu podaży i popytu na rynku walutowym, Bank Narodowy RK wraz z Rządem podjął szereg działań na rzecz zwiększenia podaży waluty zagranicznej. Działania te obejmują obowiązkową sprzedaż części eksportowego dochodu w walucie oraz przeniesienie depozytów walutowych przez podmioty sektora publicznego na konta w bankach komercyjnych RK, zaostrzenie wymogów przy kupnie/ sprzedaży waluty przez osoby prawne.

Jednocześnie w ramach działań antykryzysowych, Bank Narodowy wprowadził zmiany mające na celu wsparcie pożyczkobiorców poprzez zwolnienie z grzywny, a także prolongatę spłat do 90 dni.

W I kwartale 2020 roku wielkość przewozów wszystkimi rodzajami transportu w Kazachstanie wyniosła 843,9 mln ton ładunków, t.j. o 3,4% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

W okresie styczeń-marzec 2020 r. przewieziono 5 386,6 mln pasażerów, t.j. o 2,4% mniej, niż w I kwartale 2019 roku, w tym transportem lotniczym – 1,7 mln osób, t.j. o 5,2% więcej, niż w analogicznym okresie 2019 r.

 

Źródło:

https://primeminister.kz/

https://primeminister.kz/

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Meble na Wymiar Olsztyn – Kuchnie na Wymiar – Szafy – Meble Kuchenne Olsztyn – Abpiwek.pl

Meble na wymiar Olsztyn - Abpiwek - Ilustrujemy spółkę abpiwek z Olsztyna. Montujemy wyposażenie ...
Polska - OLSZTYN 2021-08-31 Dodał: Dorota Klonowska Wyposażenie wnętrz, Meble, Produkcja mebli Zobacz ofertę

Pellet wędkarski - pellet zanętowy

Pellet wędkarski do połowu ryb karpiowatych.
Polska - Malbork 2021-10-15 Dodał: Paweł Ślusarczyk Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Kulki proteinowe zanętowe - kulki na karpie

Kulki proteinowe zanętowe do połowu karpi.
Polska - Malbork 2021-10-15 Dodał: Paweł Ślusarczyk Turystyka, sport i rekreacja Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert