Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRada Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej rozszerzyła listę towarów zwolnionych z cła przy wwozie oraz uprościła wymogi odnośnie do Świadectw Pochodzenia towarów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2020-04-07 07:52:41
kazachstan, eaug, cła, świadectwa pochodzenia

W celu minimalizacji negatywnych skutków gospodarczych, związanych z rozpowszechnieniem infekcji koronawirusa, niedopuszczenia do deficytu towarów ważnych dla społeczeństw w krajach EAUG, Rada Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej zatwierdziła listę towarów tzw. „krytycznego importu”.

Na liście znalazły się określone towary rolnicze i spożywcze (ziemniaki, cebula, czosnek, kapusta, marchewka, papryka, żyto, ryż, gryka, soki i gotowe artykuły spożywcze dla dzieci), niektóre gotowe środki lecznicze oraz towary o przeznaczeniu medycznym (endoskopy, termometry bezkontaktowe, pipety jednorazowe, przenośne instalacje dezynfekujące). Wobec tych towarów stosuje się ulgę taryfową w postaci zwolnienia z cła przy wwozie do krajów EAUG, od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 roku włącznie.

Oprócz tego, rozszerzono listę towarów, wykorzystywanych do produkcji leków oraz towarów o przeznaczeniu medycznym (torby termiczne, folia do hermetyzacji flakonów, zamrażarki medyczne), wwóz których - od 16 marca do 30 września 2020 roku - realizowany jest bez opłat celnych, pod warunkiem potwierdzenia docelowego przeznaczenia tych towarów.

Ponadto, Rada Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej podjęła decyzję o tymczasowym uproszczeniu zasad stosowania Świadectw Pochodzenia formy „A”, wydawanych w przypadku eksportu z krajów rozwijających się i z najmniej rozwiniętych krajów. Pozwoli to na korzystanie, w ciągu sześciu miesięcy, z papierowej lub elektronicznej kopii Świadectw Pochodzenia, bez konieczności przedstawiania oryginału Świadectwa podczas odprawy celnej.

 

Źródło: http://www.eurasiancommission.org/ru/nae/news/Pages/03-04-2020-2.aspx