Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPrzemówienie Prezydenta Kazachstanu z dnia 31 marca 2020 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2020-04-01 13:04:42
kazachstan, koronawirus, wsparcie biznesu, wsparcie społeczne

W dniu 31 marca 2020 r. Prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew wygłosił przemówienie nt. podejmowanych działań antykryzysowych podczas Stanu Nadzwyczajnego w Kazachstanie.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze decyzje Prezydenta, ujęte w przemówieniu.

 

Po pierwsze. Polecam indeksować emerytury oraz zasiłki państwowe, włączając w to adresowaną pomoc socjalną, o 10%, w ujęciu rocznym.

Po drugie. Polecam rozszerzyć krąg osób upoważnionych do otrzymania dodatkowej wypłaty świadczenia socjalnego, w wysokości jednej płacy minimalnej, o czym mówiłem 23 marca. Uważam, że te pieniądze – 42.500 KZT – powinni otrzymać nie tylko ci, którzy wcześniej byli zatrudnieni legalnie i otrzymywali pensję. Należy pomóc naszym obywatelom, którzy byli i są samozatrudnieni lub pracowali nieoficjalnie. W tym celu, wystarczy, aby oni sformalizowali swój status, po czym przez cały okres Stanu Nadzwyczajnego będą otrzymywać wypłatę socjalną od państwa. W sumie, działania przedstawione przeze mnie 23 marca oraz dzisiaj, obejmą nieco ponad 3 mln naszych obywateli.

Po trzecie. Polecam przedłużyć od 1 kwietnia do 1 lipca prawo osób nie objętych ubezpieczeniem do pomocy medycznej, w ramach systemu obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (ros. – OSMS). W tym okresie obsługa obywateli w punktach opieki medycznej winna być realizowana w pełnym wymiarze, niezależnie od statusu pacjenta w OSMS.

Po czwarte. Należy rozszerzyć listę kategorii obywateli, którym przysługują bezpłatne zestawy żywności i towarów pierwszej potrzeby. Taki pakiet pomocy winien być dodatkowo zapewniony inwalidom 1-szej, 2-giej i 3-ciej grupy, niepełnosprawnym dzieciom i oficjalnie zarejestrowanym bezrobotnym. To działanie obejmie ponad 800 tys. ludzi. Przy czym, należy zatwierdzić minimalny rozmiar takich zestawów w wyrażeniu ilościowym. Ważne, aby zaangażować do produkcji i dostaw miejscowy mały i średni biznes. Rząd winien zaangażować krajowe firmy IT do opracowania platformy, która zapewni efektywny mechanizm monitoringu docelowego wydatkowania środków pomocy socjalnej. Na dalszym etapie trzeba będzie stopniowo przechodzić od fizycznego przekazywania zestawów do samodzielnego wyboru i zakupu potrzebnych produktów, przez osoby objęte tą formą pomocy.

Po piąte. Jest niezwykle ważne, aby w terminie przeprowadzić wiosenne prace polowe. Z budżetu zostanie wydzielone i przekazane rolnikom, poprzez „Rolniczą Korporację Kredytową” S.A. 70 mld KZT. Stopa oprocentowania dla końcowych kredytobiorców nie będzie wyższa niż 5%. Polecam przeznaczyć dodatkowo 100 mld KZT na te cele, w ramach „Programu Prostych Rzeczy”. Końcowa stopa procentowa w tym programie została ujednolicona i wynosi 6%. Przede wszystkim należy wesprzeć małe i średnie gospodarstwa rolne. Poza tym, daję Rządowi zadanie, aby obniżyli cenę oleju napędowego dla producentów rolniczych do 165 KZT/l lub o 15% od ceny rynkowej. Na to zadanie zostanie wydzielone 390 tys. t. oleju napędowego po ulgowej cenie. Podkreślam, że tańszy olej napędowy winien dotrzeć do ostatecznych odbiorców – rolników.

Po szóste. Z powodu wprowadzonych środków kwarantannowych wokół stolicy, Ałmaty i Szymkientu, obserwujemy nadmiar siły roboczej, głównie młodzieży. Rząd oraz prezydenci w/w miast winni niezwłocznie wdrożyć konkretne projekty w ramach „Mapy Drogowej Zatrudnienia”. Obywatelom, którzy będą gotowi wyjechać do pracy w ramach „Mapy Drogowej Zatrudnienia”, zostanie wypłacony ekwiwalent w wysokości 2-ch minimalnych pensji lub 85.000 KZT, od razu po przybyciu na miejsce pracy.

Po siódme. Wcześniej podnosiłem już kwestię działań na rzecz wsparcia sektora MŚP. Kontynuując, zwracam uwagę na konieczność dodatkowego wsparcia MŚP, poprzez obniżenie obciążeń podatkowych. Jest to szczególnie ważne, z punktu widzenia zachowania miejsc pracy i wypłaty pensji. Dlatego, dla podmiotów MŚP w najbardziej dotkniętych sektorach gospodarki, znosi się na 6 miesięcy (od 1 kwietnia do 1 października) naliczanie i płatności podatków oraz innych zobowiązań zgodnie z kodeksem pracy. Te sektory obejmują: żywienie zbiorowe, niektóre gałęzie handlu, usługi transportowe, usługi konsultingowe, sektor IT, hotelarstwo, turystykę, itd. Na moje polecenie, Rząd przyjął decyzję operacyjną i wstrzymał płatności wszystkich podatków dla MŚP na trzy miesiące. Czyli, na dzień dzisiejszy, sytuacja jest następująca: nie trzeba płacić podatków w tym okresie, ale trzeba będzie zapłacić je później.

Kontynuując: Rząd wraz z partnerami z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej prowadzi prace nad zniesieniem ceł na najważniejsze dla nas towary w imporcie. Przyjęto już postanowienie co do środków ochrony osobistej, surowców do ich produkcji, szczepionek, zestawów diagnostycznych. Kontynuowane są prace nad obniżeniem ceł importowych na szereg artykułów spożywczych, gdzie nie jesteśmy samowystarczalni.

Urzędy Wojewódzkie i Rząd (poprzez „Państwową Korporację Żywnościową”) winny przygotować mechanizm gwarantowanych zakupów od krajowych producentów rolnych, przynajmniej z 6-ciomiesięcznym wyprzedzeniem, t.j. wdrożyć tzw. „zakupy forward” lub „zakupy pod zbiory urodzaju”.

 

Źródło: http://www.akorda.kz/

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Pagoda - orientalna ozdoba do ogrodu

W aktualnej ofercie oferowana przez nas betonowa i popularna Pagoda ogrodowa jest dostępna w wie...
Polska - Nowa Sól 2020-06-01 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert