Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProgram ulgowych kredytów dla sektora MŚP

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2020-03-30 08:26:03
kazachstan, koronawirus, wsparcie msp

W związku z pandemią koronawirusa i jej negatywnym wpływem na gospodarkę kraju, Narodowy Bank Kazachstanu wspólnie z Agencją ds. Regulacji i Rozwoju Rynku Finansowego opracowały, na polecenie Prezydenta RK Kasyma-Żomarta Tokajewa, program udzielania ulgowych kredytów podmiotom MŚP.

Jak wyjaśnia Narodowy Bank Kazachstanu: ”Mechanizm wsparcia biznesu realizowany jest poprzez postawienie do dyspozycji banków komercyjnych ulgowych kredytów, na uzupełnienie kapitału obrotowego podmiotów MŚP, indywidualnych przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, na okres do 12 miesięcy, po stawce nie wyższej niż 8% p.a. Okres wykorzystania tych środków przez banki komercyjne ustalono na 3 miesiące.”

Na realizację programu wydzielono 600 mld KZT (tenge).

Operatorem programu ulgowego kredytowania ustanowiono „Kazachstański Fundusz Stabilizacji”, wyznaczając również 13 banków uczestników, które przeszły pomyślnie niezależną ocenę jakości aktywów (tzw. „Asset Quality Reviews”) i posiadają w swoim portfelu pożyczki dla podmiotów MŚP.

Bankom uczestniczącym w programie nie wolno wykorzystywać przyznanych środków na zakup państwowych i nie państwowych obligacji, umieszczania ich na depozytach w innych bankach, zakup obcych walut czy wykorzystywania w innych celach.

 

Źródło: https://kapital.kz/amp/finance/85602/msb-poluchit-kredity-pod-8.html?__twitter_impression=true