.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKazakhstan Global Investment Roundtable

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Assel Sagimbekova | 2018-07-24 09:03:42
okrągły stół, inwestycje, kazachstan

3 lipca br. w Astanie odbyło się forum Kazakhstan Global Investment Roundtable pod przewodnictwem Premiera Kazachstanu Bakytżana Sagintajewa.

Głównym celem wydarzenia jest przedstawienie możliwości inwestycyjnych Kazachstanu, omówienie polityki Kazachstanu w obszarze inwestycji, rozwoju gospodarczego i podniesienia konkurencyjności.

W swoim wystąpieniu Premier zaznaczył, że Kazachstan jest gotów udzielić zagranicznym inwestorom maksymalnego wsparcia. Wśród nowych atrakcyjnych pod względem inwestowania branż wymienił: ICT, finanse, FinTech, turystykę, e-commerce, Big Data, venture business, sztuczną inteligencję oraz inne. Poza tym spory potencjał do inwestowania ma kompleks rolno-przemysłowy i przemysł spożywczy.

W ramach Kazakhstan Global Investment Roundtable podpisano 32 dokumenty handlowe na ogółną kwotę 4,7 mld USD. Są to projekty i umowy w takich dziedzinach jak: farmaceutyka, budowa maszyn, przemysł lekki, rolnictwo, petrochemia, logistyka, sektor IT, handel detaliczny, górnictwo oraz odnawialne źródła energii. W sferze IT polska spółka Trans.eu podpisała memorandum o współpracy z „KazakhstanTemirZholy Express” S.A. w zakresie realizacji projektu IT dot. utworzenia multimodalnego systemu przewozów dla „KazakhstanTemirZholy Express”.

Ponadto, podpisano porozumienie o realizacji ośmiu projektów z transnarodowymi spółkami z 13 państw, wśród których są m.in. Francja, Niemcy, Polska, Turcja, Rosja, Chiny oraz inne.

Bakytżan Sagintajew opowiedział również o działaniach, które podejmie Kazachstan w celu przyciągania inwestycji zagranicznych. Rząd ma zamiar kontynuować politykę utworzenia atrakcyjnych warunków dla inwestorów, przede wszystkim będą podejmowane działania w zakresie zapewnienia zgodności ustawodawstwa kazachstańskiego z międzynarodowymi zasadami gospodarczymi i handlowymi, a także w zakresie podniesienie poziomu transparentności, polepszenia ochrony praw własności, ograniczenia monopolu i oraz inne.

W celu podniesienie potencjału inwestycyjnego kraju Kazachstan przeprowadził szereg działań, w tym także podpisanie przez Prezydenta największego pakietu ustawodawczego w zakresie polepszenia klimatu biznesowego, który obejmuje ponad tysiąc zmian do 14 kodeksów i 109 ustaw. W rezultacie liczba wymagań zmniejszyła się o 56%, a funkcje nadzorcze o 30%. Poza tym wprowadzono nowe podatkowe i celne systemy, które odpowiadają normom międzynarodowym. Opracowano preferencje podatkowe, wprowadzono elektroniczne deklarowanie towarów z możliwością automatycznego zwolnienia towaru, zaczął obowiązywać nowy Kodek o złożach i użytkowaniu złóż, który upraszcza uzyskanie praw na użytkowanie złóż (zmniejszono terminy rozpatrzenia dokumentacji projektowej, obniżono bariery administracyjne, wprowadzono międzynarodowy system obliczenia zasobów i zapewniono swobodny dostęp do informacji geologicznej). Uproszczono również procedury w zakresie planowania projektów w sferze partnerstwa publiczno-prywatnego, polepszono ustawodawstwo migracyjne i prawo pracy, a także uproszczono procedurę zatrudniania zagranicznych pracowników.

Premier również dodał, iż na lata 2018-2020 zaplanowana jest prywatyzacja 9 największych aktywów Funduszu Dobrobytu Narodowego „Samruk Kazyna”.

Źródło: kapital.kz