.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze w Astanie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-06-27 10:09:49
forum gospodarcze, polska, kazachstan, biznes

19 czerwca br. w Astanie odbyło się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, podczas którego Pan Krzysztof Senger, Wiceprezes PAIH S.A., dokonał uroczystego otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Kazachstanie.

Na Forum przybyła liczna delegacja przedsiębiorców z Polski pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii RP Pana Tadeusza Kościńskiego. Stronę kazachstańską na Forum reprezentował Wiceminister Spraw Zagranicznych Kazachstanu Roman Wasilenko oraz Przewodniczący Komitetu ds. Inwestycji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju RK Jerłan Chairow. Łącznie w Forum wzięło udział 25 firm polskich i 80 kazachstańskich. Na Forum ogłoszono otwarcie ZBH PAIH w Kazachstanie i przedstawiono główne zadania Biura. Ponadto, w ramach Forum podpisano Memorandum o współpracy pomiędzy Polsko-Kazachstańską Izbą Przemysłowo-Handlową a Agencją ds. przyciągania inwestycji obwodu pawłodarskiego.
Polscy biznesmeni obecni na Forum reprezentowali takie branże, jak: górnictwo, rolnictwo, przemysł spożywczy, transport i logistyka, branża kosmetyczna i inne. Głównymi partnerami Forum były takie duże firmy, jak JSW S.A. oraz Famur S.A. – liderzy sektora górniczego w Polsce.
Po oficjalnej części Forum polskie firmy przeprowadziły bardzo owocne rozmowy B2B z kazachstańskimi partnerami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się firmy z sektora rolniczego. Oprócz małych i średnich przedsiębiorstw w Forum ze strony kazachstańskiej wzięły udział również duże spółki narodowe, jak np. „KazakhstanTemir Zholy” (Kazachstańskie Koleje Państwowe), „Kazakhmys” (największy wydobywca miedzi w kraju), ERG (międzynarodowa firma wydobywcza).
W ramach Forum również PLL LOT odbyły rozmowy z przedstawicielami Międzynarodowego Portu Lotniczego Nursultan Nazarbayev, a także Poczta Polska przeprowadziła rozmowy z Kazpost.
Nie zabrakło na Forum także polskich firm, które już pracują na rynku Kazachstanu od wielu lat. Takie znane firmy jak Selena i Polpharma, które osiągnęły sukces na kazachstańskim rynku, również wzięły udział w wydarzeniu.
Wieczorem dla uczestników Forum i Polonii Kazachstanu zorganizowany został koncert polskiego Tria Akordeonowego „Motion Trio”, poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Występy artystów zostały przyjęte owacjami na stojąco.

 

Poniżej filmik wideo przedstawiający wydarzenie: