.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Astanie odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Kazachstańskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Assel Sagimbekova | 2018-06-25 12:19:47
posiedzenie, kazachstan, polska, forum gospodarcze, otwarcie zbh

Kazachstan i Polska, osiągając wymianę handlową na poziomie jednego miliarda USD rocznie, mają zamiar rozszerzyć współpracę handlowo-gospodarczą w takich sferach, jak transport i logistyka, infrastruktura, rolnictwo, edukacja i nauka, turystyka, partnerstwo informacyjne, cyfryzacja oraz rozwój Przemysłu 4.0. Powiedziano o tym na VIII Posiedzeniu Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się w Astanie pod współprzewodnictwem Wiceministra Spraw Zagranicznych Kazachstanu Romana Wasilenki oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusza Kośińskiego.

Otwierając Posiedzenie Komisji, Roman Wasilenko podkreślił, iż w ostatnich latach mocny impuls dwustronnej współpracy nadała wizyta państwowa Prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa do Warszawy w roku 2016 oraz Prezydenta Polski Andrzeja Dudy do Astany w roku 2017, w ramach której polski lider wziął również udział w Narodowym dniu Polski na EXPO-2017 i Forum Biznesowym. Strony z zadowoleniem odnotowały realizację uzgodnień osiągniętych w ramach 7. Posiedzenia Komisji, które odbyło się w kwietniu 2016 roku w Warszawie. W wyniku tych uzgodnień 29 maja 2017 roku uruchomiono bezpośrednie regularne połączenie lotnicze pomiędzy Warszawą a Astaną Polskich Linii Lotniczych LOT, które dokonuje istotnego wkładu w rozwój współpracy handlowej i inwestycyjnej. Poza tym, strony podkreśliły dynamiczny wzrost wzajemnego obrotu towarowego, który w 2017 roku wyniósł około jednego miliarda USD. Jednocześnie bezpośrednie inwestycji Polski do Kazachstanu przekroczyły 200 mln. USD. Obecnie w Kazachstanie zarejestrowano ponad 200 firm z polskim udziałem, wśród których są również takie znane polskie marki, jak „Polpharma” czy „Selena Group”. Pozytywnie odnotowano rozmieszczenie Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Astanie, którego oficjalne otwarcie odbyło się w dniu 19 czerwca br. w ramach Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Obie strony – kazachstańska i polska – szczególną uwagę poświęciły współpracy w dziedzinie transportu i logistyki, w tym kolejowym przewozom kontenerowym, certyfikacji produktów kolejowych, połączeniom lotniczym, polskiemu doświadczeniu w zakresie zarządzania bezzałogowcami, przewozom drogowym i innym kwestiom. Wynikiem uzgodnień stron stało się podpisanie w ramach Komisji Międzyrządowej Mapy Drogowej o dwustronnej współpracy w dziedzinie transportu. Jednocześnie strony wyraziły obopólne zainteresowanie w zwiększeniu współpracy w dziedzinie edukacji, która ma znaczący potencjał. Obecnie w Polsce studiuje około 800 studentów z Kazachstanu. Strona kazachstańska wyraziła prośbę o wydzielenie 50 polskich grantów dla kazachstańskich studentów.

Ponadto osiągnięto porozumienie o podpisaniu Memorandum w dziedzinie partnerstwa informacyjnego pomiędzy Międzynarodową Agencją Informacyjną „Kazinform” a Polską Agencją Informacyjną. Uwzględniając fakt, iż Kazachstan ma 34-tysięczną Polonię, strony uzgodniły, że będą rozwijać i wzmacniać obopólnie korzystną współpracę w sferze informacyjnej oraz wymieniać się informacjami o krajach poprzez stację telewizyjną „Kazakh TV”. Na zakończenie dnia podpisano Protokół 8. Posiedzenia Polsko-Kazachtańskiej Komisji Międzyrządowej, który określono jako „Mapę Drogową” współpracy pomiędzy Astaną a Warszawą w najbliższej perspektywie. W ramach wydarzenia Roman Wasilenko złożył polskiej delegacji życzenia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, obchodzone w 2018 roku, oraz wręczył Współprzewodniczącemu polskiej sekcji Komisji Tadeuszowi Koscińskiemu medal „25 lat Służby Dyplomatycznej Kazachstanu” jako wyraz uznania jego wkładu w rozwój dwustronnych relacji.

Poza tym, 19 czerwca 2018 roku Roman Wasilenko przeprowadził spotkanie z Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem, który odwiedził Kazachstan z wizytą. Rozmówcy szczegółowo omówili stan i perspektywy rozwoju polsko-kazachstańskich relacji, zaznaczając brak jakichkolwiek problemów oraz konieczność dalszego zwiększenia współpracy między krajami. W trakcie spotkania wymieniono poglądy na temat szeregu aktualnych kwestii z agendy międzynarodowej i regionalnej, w tym na temat pozytywnych tendencji w relacjach państw Azji Centralnej, współdziałania państw w kontekście realizacji Inicjatywy „Jeden Pas – Jedna Droga” oraz innych kwestii.

 

Źródło: MSZ Republiki Kazachstanu