Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSytuacja na rynku mięsa w Kazachstanie, w związku z chorobami zwierząt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-08-08 10:50:29
kazachstan, mięso, bydło, choroby zwierząt

Od 22 lipca br. Rosja tymczasowo ograniczyła import z Kazachstanu bydła, mięsa, surowca skórzanego w wyniku wybuchu epidemii Dermatitis nodularis bovum na terenie obwodu Atyrauskiego.

Oprócz tego, wprowadzone zostały czasowe ograniczenia w tranzycie przez terytorium Federacji Rosyjskiej bydła hodowlanego oraz innych zwierząt, podatnych na w/w chorobę z Republiki Kazachstanu.

Na terenie obwodu Atyrauskiego w dniu 27 lipca br. wprowadzono kwarantannę. Wg ostatnich danych, obecnie zakażonych jest ponad 2 tys. krów, zdechło ok. 300 szt. bydła. Na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. Leczenie odbywa się za pomocą stosowania antybiotyków. Chorobę przenoszą owady żywiące się krwią.

 

Wcześniej kazachstańska prasa sygnalizowała, iż kazachstańscy producenci mięsa ponoszą straty w związku z wybuchem epidemii wąglika. Niektóre kraje wprowadziły zakaz importu kazachstańskiej wołowiny, a sprzedaż mięsa w kraju obniżyła się o 15-20%.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Ochrony Zdrowia i Rozwoju Społecznego Kazachstanu, w terminie 8 czerwca – 8 lipca br. w kraju zarejestrowano 16 przypadków zakażenia ludzi wąglikiem, w tym 3 przypadki w obwodzie Ałmatyńskim, 2 – w obwodzie Wschodnio-Kazachstańskim, 3 – w obwodzie Pawłodarskim, 8 – w obwodzie Karagandyjskim, w tym 2 przypadki śmiertelne.

Wg przedstawicieli Związku Producentów Mięsa Kazachstanu, przyczyną wybuchu epidemii wąglika w kilku miejscach w kraju mogły być nieprawidłowości reformowania sfery weterynaryjnej w 2010 roku. Drugą przyczyną mogą być złej jakości szczepionki dla zwierząt.