Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuW Republice Kazachstanu prognozowane jest masowe zamykanie sieci handlowych

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Lyubov Papurina | 2016-03-15 10:52:37
kazachstan. gospodarka, sieci handlowe


Wzrost cen w RK najbardziej dotknął sektor odzieżowy. W 2015 roku odzież zdrożała średnio o 32%. Powyższe dane udostępniła Pani Wiktoria Płotnicka – Szef badań konsumpcyjnych „Nielsen”.

Pani W. Płotnicka uważa, że nie wszystkie sieci mass-market w Kazachstanie potrafią przetrwać kryzys.

„W 2016 roku detaliści zmuszeni będą zamykać swoje punkty sprzedaży, ponieważ sprzedaż nie wzrasta, a czynsze trzeba nadal płacić. Niektórzy przekwalifikują się na handel internetowy, ponieważ generuje on mniejsze koszty i jest opanowany przez młode pokolenie, charakteryzujące się wysoką aktywnością konsumpcyjną”, - poinformowała Pani W. Płotnicka.

Od jesieni 2015 roku inflacja w RK szybko rośnie i na koniec roku ubiegłego wyniosła 13,6%. Oprócz odzieży, wyrosły ceny produktów spożywczych (10,4%), alkoholu (15,6%), usług medycznych (22,6%), sprzętu AGD (24,7%).

Wg analityków międzynarodowych, w gospodarce Kazachstanu podstawowe wskaźniki makro w 2016 r. będą wyglądać następująco: PKB na poziomie 0,7%, inflacja -13,3%. W 2016 roku nastąpi pewna stabilizacja, jednak wskaźniki będą mało zadowalające. Obecna sytuacja gospodarcza w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych, dlatego budowanie prognoz nawet w horyzoncie kwartału jest niebezpieczne.

Przede wszystkim, jeżeli ceny na ropę naftową będą dalej spadać, klimat gospodarczy w kraju pogorszy się.

Wcześniej Pani W. Płotnicka poinformowała, iż dochody obywateli Kazachstanu spadły poniżej wskaźnika z okresu kryzysu 2009 roku. Wg danych analityków „Nielsen”, poziom realnych dochodów w 2015 roku obniżył się o 7,8%, podczas gdy w okresie globalnego kryzysu w 2009 roku wskaźnik ten osiągnął poziom: -3,1%.

 

Źródło: http://www.zakon.kz/4779826-v-kazakhstane-prognoziruetsja-massovoe.html